Starża-Dzierżbicki Jan

Jan Starża-Dzierżbicki, (ur. 1883 w Latkowie, zm. 1939), malarz, grafik, ekscentryk, ekslibrysta. Od roku 1907 był prezesem działającego w Warszawie Polskiego Towarzystwa Astrologicznego. Autor m. in. wydanych w 1938 r. Wielkiej Księgi horoskopów czy też Pod jaką gwiazdą urodziłeś się – horoskopy na każdy dzień roku (pozycji wydawanej do dnia dzisiejszego). Propagowanie astrologii uważał za swoją życiową misję. Ponadto w 1928 r. ukazały się jego prace: Żywot Marszałka Piłsudskiego w gwiazdach pisany oraz Legendy buddyjskie, Radża Jogi Ramakriszna. Z dziejów buddyzmu i okultyzmu indyjskiego. Pisał także liczne artykuły w pismach codziennych.

Zofia Krasnopolska-Wesner

Literatura: Starża-Dzierżbicki J., 1938, Pod jaką gwiazdą urodziłeś się. Horoskopy na każdy dzień roku, Warszawa; Starża-Dzierżbicki J., 1928,  Radża Jogi Ramakriszna.Z dziejów buddyzmu i okultyzmu indyjskiego, Warszawa; Starża-Dzierżbicki J., 1938, Wielka księga horoskopów, Warszawa.

Słowa kluczowe: horoskop, astrologia, Towarzystwo Astrologiczne