Chalus Cecylia

Cecylia Chalus, (właśc. Cécile, ur. ok. 1865 w Valenciennes), francuska malarka i ilustratorka osiadła w Warszawie w pierwszych latach XX w., członkini Warszawskiej Zachęty Sztuk Pięknych, współzałożycielka (wraz z Antoniną Dunin-Sulgostowską) i przełożona Szkoły Dekoracyjno-Artystycznej, działającej w Warszawie w latach 1903–1914, antropozofka, należała do niezależnego Warszawskiego Koła „Słowacki” prowadzonego przez Wigę Siedlecką. Kartę członkowską otrzymała 1.04.1924 r. W dokumentacji Goetheanum Archiv odnotowano jej kartę z nr 1, przy jej nazwisku widnieje adres: Radość k. Warszawy.

Monika Rzeczycka

Pracownia w Szkole Dekoracyjno-Artystycznej,
po prawej stronie portret Cecylii Chalus;
źródło: Romeyko-Hurko M., 2016, Szkoła Dekoracyjno–Artystyczna Chalus i Dunin –
zapomniany rozdział życia artystycznego Warszawy
,
„Sztuka i Dokumentacja", nr 15, s. 29.

Literatura: adresownik Polskiego Towarzystwa Antropozoficznego, sygnatura A06.002.004 (Goetheanum Archiv, Ruettiweg 45. Dornach); listy członkowskie grup Polskiego Towarzystwa Antropozoficznego, sygnatura A06.002.016 oraz A02.008.001 (Goetheanum Archiv, Ruettiweg 45. Dornach); Romeyko-Hurko M., 2016, Szkoła Dekoracyjno–Artystyczna Chalus i Dunin – zapomniany rozdział życia artystycznego Warszawy, „Sztuka i Dokumentacja”, nr 15, s. 27–38, www.journal.doc.art.pl.

Słowa kluczowe: polska antropozofia, Warszawskie Koło „Słowacki”, Polskie Towarzystwo Antropozoficzne, PTA